مراقبت صحیح از مو

Scalpia
مراقبت صحیح از مو

موی می‌تواند انسان را شیک و مرتب یا خسته و آشفته نشان دهد. فرقی نمیکند مو خشک باشد یا چرب و فر باشد یا صاف. در هر صورت بهتر است، اصول اولیه‌ مراقبت از موی سر  را بدانیم.

در غیر اینصورت، مو آسیب میبیند و ترمیم موهای آسیب دیده به مراتب دشوارتر از پیشگیری از آسیب است. لذا، اگر می‌خواهید موی پرپشت و سالمی داشته باشید، با ما در این مقاله همراه شوید.

شستن صحیح موها و درست شانه کردن

بیشتر مردم یا بیش‌ از اندازه موهای خود را میشویند یا آنها را با روشی اشتباه میشویند. پس نکات ساده‌ زیر را به یاد داشته باشید تا موهای خود را استاندارد بشویید:

 • از شامپو به اندازه ای که موی سرتان را بپوشاند، استفاده کنید نه بیش از اندازه.
 • موی سر را با آب داغ یا آب خیلی سرد نشویید. با آب ولرم بشویید.
 • موی خیس، سه برابر موی خشک آسیب پذیرتر و شکننده‌تر هستند. بهتر است شانه به موی خیس نزنید.
 • بعد از استحمام موهای خود را زیاد با حوله ماساژ ندهید.

شامپوی مناسب

اگر شامپو یا حالت دهنده موی شما بی کیفیت باشد، سلامت موهای شما به خطر می‌افتد. پس شامپوی متناسب با موی خود انتخاب کنید. شامپوها، براساس نوع مو، سه دسته‌اند:

 • مناسب موهای خشک
 • مناسب موهای معمولی
 • مناسب موهای چرب

نکته :

اگر شوره‌ سر یا ریزش مو دارید، از شامپوهای ضد ریزش و شامپو ضد شوره‌ استفاده کنید.
از مصرف شامپوهایی که ترکیبات نامناسبی مثل آمونیوم لوریل سولفات یا سدیم لوریل سولفات دارند، بپرهیزید.

شامپو برای شستن کف سر است، نه ساقه‌ی مو

یکی از راه‌های دیگر مراقبت از موی سر استفاده‌ی صحیح از شامپو است.

بر خلاف نرم‌ کننده‌ مو که باید روی ساقه‌ مو استفاده شوند، شامپو برای شستن پوست کف سر است. شستن ساقه‌ مو با شامپو رطوبت آنرا از بین میبرد و شفافیت مو را هم کمتر میکند.

پوست سر محل ترشح چربی و تجمع سلول‌های مرده است. بنابراین، زمانیکه از شامپو استفاده میکنید، باید پوست سر و ریشه‌ موهای خود را بشویید.

 استفاده از نرم‌کننده را فراموش نکنید

هنگام شستن موها، استفاده از محصولات مراقبت از موی سر برای افزایش رطوبت مو اهمیت دارند. تار‌ موها پوششی به نام کوتیکول دارند. کوتیکول پوشش خارجی مو است. از روی هم قرار گرفتن سلول‌های مرده تشکیل شده است. نقش اصلی کوتیکول، استحکام بخشیدن و مراقبت از موی سر است.

زمانیکه موها رطوبت کافی نداشته باشند، کوتیکول باز شده تا رطوبت مورد نیاز از هوا وارد مو شود. برای همین معمولاٌ بعد از استحمام موها وزدار می‌شوند.

بنابراین از یک نرم کننده مناسب مو که حاوی عناصر آبرسان مو مانند روغن نارگیل باشد استفاده کنید. نرم کننده را از وسط ساقه تا نوک مو بزنید. هیچ گاه آن را به ریشه‌ موهایتان نزنید.

ماسک مو برای مراقبت از موی سر انتخاب مناسب و بهتر است.

اگر موی شما به دلیل رنگ کردن یا حرارت زیاد آسیب دیده، بهتر است، به جای نرم‌کننده از انواع ماسک مو استفاده کنید.
ماسک مو نسبت به نرم کننده از ذرات کوچکتری تشکیل شده است. بنابراین، به راحتی به ساختار مو نفوذ کرده و بهتر میتواند مواد مغذی را به مو برساند.

موی خود را با حوله خشک نکنید

بعد از حمام جهت خشک‌ کردن مو، بجای استفاده از حوله بهتر است، ابتدا آب اضافی مو را بگیرید. سپس، با یک لباس نخی تمیز که ملایم‌تر و نرم‌تر از حوله هست، آن را خشک کنید.

بجای استفاده از سشوار، اجازه دهید هوا موها را خشک کند. گرچه بیشتر طول میکشد. اماآسیبی به مو نمی‌رساند.

از شانه‌ی دندانه ‌درشت استفاده کنید

موهای خیس هنگام شانه کردن خیلی آسان‌تر می‌شکنند. بنابراین، بهتر است موهای خیس، گره خورده و نم‌دار خود را با شانه‌های دندانه درشت شانه کنید.

 در برابر حرارت از موی خود محافظت کنید

گرچه سشوار یا اتوی مو، آرایش موها را زیباتر و خوش حالت‌تر می‌کند. اما، نباید فراموش کنید که حرارت زیاد، آسیب زیادی به مو می‌زند.

حرارت زیاد آسیب‌های زیادی به مو می‌زند، مثل:

 • مو خوره
 • دندانه دار شدن انتهای مو
 • خشک و خشن شدن بافت مو
 • ریزش بیش از حد
 • وز شدن

برای مراقبت ازموهای خود قبل از استفاده ازسشوار، اتوی مو و … از یک محافظ حرارتی مو استفاده کنید.

این محصولات هم از موی سر در برابر آسیب‌های حرارتی مراقبت میکنند.هم ویتامین‌ها و پروتئین‌هایی دارند که سلامت و ظاهر موهای شما را بهبود می‌بخشند. به خاطر داشته باشید همیشه با حرارت پایین سشوار، موهای خود را خشک کنید. اگر لازم بود، به‌تدریج حرارت آن را افزایش دهید.

رطوبت موی خود را حفظ کنید

اگر می‌خواهید موی سالم و زیبایی داشته باشید، فارغ از جنس و مدل آن، رطوبت آن را حفظ کنید. برای سالم ماندن مو از محصولات مراقبت مو مانند سرم مو یا کرم مو استفاده کنید. این محصولات در طول روز روی مو می‌مانند و رشته‌های آن را خوب تغذیه می‌کند.
بعضی از محصولات مراقبت از موی سر باید روی موهای نم‌دار و بعضی دیگر، روی موهای خشک استفاده شوند. برای اینکه نتیجه‌ی بهتری بگیرید‌، طبق دستورالعملی که روی محصولات نوشته شده، عمل کنید.

موهای خود را به طور مرتب کوتاه کنید

کوتاه کردن مرتب موها برای داشتن موهای بلند و زیبا بسیار مهم است. هر تار مو ۲ تا ۶ سال عمر می‌کند و در پایان عمر خود ضعیف‌تر می‌شود. پس، موهای بلند شکننده و آسیب پذیرند و بیشتر موخوره می‌گیرند.

بهتر است بدانید، هایلایت و رنگ کردن موهای بلند، بیشتر به آنها آسیب میزند.

برای مراقبت از موی سر، آنها را در فاصله‌ی زمانی منظم هر ۸ تا ۱۲ هفته کوتاه کنید. اگر مو خوره‌ی موهاتان نسبتاً زیاد است، می‌توانید این فاصله را به ۶ تا ۸ هفته کاهش دهید.

سر تیترهای مقاله

جدیدترین‌ها